I. GWARANCJA
II. INFORMACJE PRAWNE NA TEMAT LEGALIZACJI WAG
>>
Według nowych przepisów Unii Europejskiej wszystkie nowe wagi wyprodukowane po 01.05.2004 roku aby mogły być używane do obrotu handlowego muszą posiadać certyfikat europejski CE i znak metrologiczny M. Wagi nie spełniające tego wymogu nie mogą uczestniczyć w bezpośrednim obrocie handlowym. Stosowanie wag bez legalizacji i certyfikatu do handlu jest przestępstwem i naraża użytkownika wagi na duże kary finansowe ze strony Urzędów Miar i innych jednostek administracji państwowej. Nowe wagi posiadają tzw. pierwotną legalizację producenta lub importera. Kupując nową wagę z tzw. pierwotną legalizacją zyskujemy dodatkowy okres ważności legalizacji gdyż legalizacja pierwotna producenta ma 3 lata ważności (lub więcej w zależności od typu wagi) podczas gdy legalizacja wtórna ma tylko 2 lata ważności (25 miesięcy). Takie wagi są oznaczone na stronie naszego sklepu następującymi symbolami:
III. PODSTAWOWE DEFINICJE
1. LEGALIZACJA
Obowiazkowej legalizacji podlegają wagi do określania masy:
- w obrocie handlowym;
- bedącej podstawą obliczania opłat targowych, ceł, podatków, premii, upustów, kar, wynagrodzeń, odszkodowań lub podobnych typów opłat;
- podczas stosowania przepisów prawnych oraz przy wydawaniu opinii w postępowaniach sądowych przez biegłych i ekspertów;
- pacjenta w praktyce medycznej w celu monitorowania, diagnozowania i leczenia;
- przy sporządzaniu lekarstw wydawanych na receptę w aptekach;
- w trakcie analiz przeprowadzanych przez laboratoria medyczne i farmaceutyczne;
- przy paczkowaniu towarów.
(1)
Nie podlegają obowiązkowi legalizacji wagi używane we wszystkich innych dziedzinach nie podane powyżej, m.in. do stosowania:
- w sporcie i wynikach sportowych;
- do użytku domowego;
- pomiarach geologicznych;
- wewnętrznej kontroli towarów,
- w ramach systemów zapewnienia jakości.
(2)
2. WAGI DO BEZPOŚREDNIEGO OBROTU HANDLOWEGO (TYP R)
Wagi legalizowane, stosowane w bezposrednim obrocie handlowym podlegaja dodatkowym wymaganiom wyszczególnionym w Certyfikacje Zatwierdzenia
Typu PL 04 030 (najważniejsze to dodatkowy wyświetlacz dla Klienta oraz działka e=d).
*1 Podstawa prawna: Rozporzadzenie MGPiPS z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagan dla wag nieautomatycznych podlegajacych ocenie zgodnosci (Dz. U. Nr 4 z dnia 14 stycznia 2004 r., poz. 23)
*2 Za WELMEC 3.1 wyd. 1, czerwiec 1994 r., Directive 90/384/EEC: Explanation and interpretation
Za sprzedaż, bezpośrednią uważa się transakcję spełniającą wszystkie poniższe warunki:
1. Podczas transakcji handlowej dokonuje się ważenia towaru, który jest kupowany lub sprzedawany na podstawie określenia jego masy.
2. Klient jest obecny podczas pr
ocesu ważenia.3. Wszystkie aspekty transakcji handlowej są zakończone w danym miejscu i w danym czasie.
Sprzedaż konsumencka (inaczej bezposredni obrót handlowy) występuje wtedy, gdy bezpośrednia sprzedaż, zgodna z powyższą definicją,
ma miejsce w odniesi
eniu do towarów kupowanych lub sprzedawanych osobie prywatnej bedącej ostatecznym konsumentem.Na przykład: w sklepie jubilerskim bezpośrednią sprzedażą jest skup złota. Tu wymagana jest waga legalizowana do bezpośredniego obrotu handlowego.
Pomiar masy w
yrobów wykorzystywany następnie do jego wyceny i umieszczany na metce nie wymaga stosowania wagi do bezpośredniego obrotu handlowego a jedynie wagi o odpowiedniej klasie dokładności .