bryk.pl/teksty/liceum/fizyka/oddzia%C5%82ywania_w_przyrodzie/19524-wytwarzanie_i_zastosowanie_ultrad%C5%BAwi%C4%99k%C3%B3w.html Nowoczesna technologia mycia za pomocą ultradźwięków zapewnia szybkie i skuteczne czyszczenie.
Wykorzystywane jest tu zjawisko kawitacji polegające na wytworzeniu w roztworze myjącym olbrzymiej ilości fal ciśnieniowych wywołanych przez implodujące pęcherzyki powietrza, które odrywają zanieczyszczenia od powierzchni.
Energia ultradźwiękowa dociera do trudno dostępnych zakamarków i otworów.
Mycie ultradźwiękowe zapobiega powstawaniu uszkodzeń mechanicznych detali, zapewniając najwyższą jakość i precyzję mycia.
W naszych myjkach stosujemy:
- efektywne przetworniki piezoceramiczne typu Sandwich
- nowoczesne generatory
- wanny i obudowy wykonane są ze stali szlachetnej, trwałej i łatwej w eksploatacji
- układ czasowy pozwala na samoczynne wyłączenie generatora po upływie zadanego czasu
- regulator temperatury steruje procesem grzania
- zawory spustowe i wygodne uchwyty w myjkach o większej pojemności
- wysokie standardy bezpieczeństwa i zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej
- Deklaracja Zgodności
Myjki mogą być wyposażone w cyfrowe sterowniki mikroprocesorowe - możliwe do zamontowania w myjkach Sonic-6 i większych.
Cena dodania sterownika mikroprocesorowego to 500zł + VAT. Sterownik można dodać tylko i wyłącznie w czasie produkcji myjki. Późniejsze dodanie lub kupienie oddzielnie sterownika jest niemożliwe.
Wszystkie myjki niezależnie od konfiguracji posiadają znak CE.
Na zamówienie wykonujemy myjki ultradźwiękowe z przetwornikami piezoceramicznymi o częstotliwości 25 kHz.
Proponujemy następujące akcesoria:
Technologia ultradźwiękowa stosowana jest głównie do mycia powierzchni detali o skomplikowanych kształtach. Energia ultradźwiękowa dociera do trudno dostępnych zakamarków, otworów i szczelin. Proces mycia polega na generowaniu fal ciśnieniowych wysokiej częstotliwości, wywołujących w kąpieli zjawisko zwane kawitacją. Miliony małych pęcherzyków implodują na powierzchni oczyszczanego przedmiotu i usuwają cząstki zanieczyszczeń (oleju, pyłów, past polerskich, wiórów itp.). Mycie ultradźwiękowe zapobiega powstawaniu uszkodzeń mechanicznych detali, zapewniając najwyższą jakość i precyzję mycia. Skutecznością przewyższa tradycyjne, ręczne i natryskowe metody mycia.
Przykłady zastosowań technologii ultradźwiękowej:
Medycyna
- mycie narzędzi chirurgicznych i stomatologicznych, w tym osprzęt endoskopowy
Laboratoria - mycie szkła laboratoryjnego o skomplikowanych kształtach i niewielkich otworach np. kapilar, pipet, wężownic.
- mycie kuwet bioanalizatorów, sit, filtrów i pierścieni ceramicznych
- odgazowanie roztworów
- dyspergowanie ciał stałych w cieczach
- przyspieszanie niektórych reakcji chemicznych
Przemysł
- oczyszczanie, odtłuszczanie, usuwanie rdzy z powierzchni metalowych detali przed malowaniem proszkowym i nakładaniem powłok galwanicznych.
- mycie międzyoperacyjne, usuwanie wiórów, smarów, past polerskich
- mycie podzespołów kompletnych precyzyjnych mechanizmów bez demontażu
- mycie przyrządów i narzędzi pomiarowych
- mycie sit i dysz z osadów i zanieczyszczeń
- mycie form wulkanizacyjnych
- mycie podzespołów samochodowych tj. głowic, gaźników, aparatury wtryskowej itp.
Poligrafia
- usuwanie nie naświetlonych fotopolimerów
- mycie wałków rastrowych
Optyka, Produkcja okularów
- mycie szkła po szlifowaniu i polerowaniu
- mycie szkła przed naparowaniem próżniowym
- mycie opraw okularowych po polerowaniu
- mycie okularów bez konieczności wyjmowania szkieł oprawek
Elektronika
- mycie obwodów drukowanych po montażu
- mycie złączy
- mycie modułów telefonów komórkowych
- mycie podzespołów płyt głównych komputerów
Przetworniki zamieniają impulsy elektryczne w drgania mechaniczne. Drgania wypłukują cząsteczki brudów z przedmiotów które chcemy wyczyścić. Standardowo w myjkach montowane są przetworniki piezoceramiczne o częstotliwości 40 kHz, natomiast na zamówienie w większych myjkach montowane są przetworniki piezoceramiczne o częstotliwości 25kHz. Myjki z przetwornikami o częstotliwości 40 kHz służą do mycia drobnych przedmiotów, gdzie czyszczenie musi być precyzyjne i dokładne. Takie przetworniki lepiej myją, dokładniej i pracują ciszej. Myjki z przetwornikami o częstliwości 25 kHz pracują głośno i czyszczą mniej dokładniej, służą do mycia dużych powierzchni np.odlewów
Płyn do myjek ultradźwiękowych 2 l Koncentrat czyszczący ESKAPHOR N 6585 usuwa pozostałości mineralne, pokrywę rdzy, zatłuszczenia, ślady po polerowaniu i przypaleniu z metali, metali lekkich (w tym części silników, gaźniki etc.) szkła, plastiku i gumy. Przy prawidłowym użyciu zapewnia skuteczne i szybkie oczyszczanie. Jedno opakowanie zawiera 2000 ml płynu. Koncentrat należy rozcieńczyć w wodzie w ilości pomiędzy 1 do 20 objętości wody i czyścić przez 2 do 20 minut. Zalecane jest czyszczenie w temperaturze 50-60°C.
Wkładki na szkło laboratoryjne są potrzebne do zlewek laboratoryjnych, w koszach można umieścić szkło laboratoryjne, jakiś pojemnik szklany a nawet słoik nie trzeba wkładać szkła do zlewek laboratoryjnych.
W myjkach woda potrzeba jest do drgań ultradźwięków,
Same ultradźwięki nie umyją dokładnie zabrudzeń mechanicznych dlatego proponujemy koncentrat czyszczący ESKAPHOR N 65885.
Myjnie przemysłowe:
Myjki ultradźwiękowe firmy POLSONIC są nowoczesnymi, wielostopniowymi urządzeniami przeznaczonymi do pracy w przemyśle i warsztatach remontowych. Urządzenia w całości wykonane są ze szlachetnej stali nierdzewnej. Wymiary wanien dostosowane są do wymagań i potrzeb użytkownika. Myjki wyposażone są w ultranowoczesne generatory ultradźwiękowe z funkcją przemiatania częstotliwości oraz cyfrową regulacją ekstremalną zapewniającą emisję maksymalnej mocy ultradźwiękowej niezależnie od poziomu kąpieli, temperatury oraz ilości mytych detali. Pozwala to na równomierny rozkład ultradźwięków w wannie i zmniejsza korozję kawitacyjną paneli z przetwornikami piezoceramicznymi. Generator cyklicznie przestraja częstotliwość nośną dopasowując ją do częstotliwości rezonansowej przetworników piezoceramicznych, stabilizując przy tym emitowaną moc. Unikalność rozwiązań w układach elektronicznych stosowanych w naszych generatorach potwierdzona jest licznymi patentami i zgłoszeniami patentowymi. Nowoczesne układy regulacji zwiększają efektywność mycia. Generatory ultradźwiękowe, grzałki oraz pompy są zabezpieczone przed pracą "na sucho". Wszystkie podgrzewane zbiorniki posiadają pokrywy i osłony z izolacją cieplną i akustyczną. Poprawia to warunki pracy obsługi i zmniejsza straty ciepła. Najnowocześniejsze podzespoły i staranne wykonanie gwarantują długą żywotność urządzeń.
Zastosowania: