Tygiel grafitowy w osłonie ceramicznej A600 (zastosowanie do pieców indukcyjnych) Tygiel grafitowy w osłonie ceramicznej przeznaczony do pieca AFI-06
Tygiel ma formę kubka dwuwarstwowego do topienia metali szlachetnych. Wewnętrzna czarna warstwa grafitowa uniemożliwia przyklejanie się metalu do kubka oraz wytrzymuje temperatury w których roztapiane są metale. Natomiast zewnętrzna biała warstwa ceramiczna ma za zadanie zabezpieczyć pierwszą przed ukruszeniem się lub pęknięciem podczas topienia metali. Obie warstwy są rozłączalne i w formie kubków.
Parametry techniczne:
Tygiel do pieca: | AFI-06 |
Pojemność tygla: | 1500 cm3 |
tygle grafitowe są stosowane do większości urządzeń indukcyjnych i oporowych w odlewnictwie jubilerskim i innym, główne ich zastosowania to:
odlewanie biżuterii ciągłe odlewanie drutów, płaskowników oraz rurek granulacja wytopu topienie złomu jubilerskiego itp. Tygiel grafitowy fabrycznie osadzony jest w ceramicznej osłonie, która zabezpiecza termicznie komorę pieca oraz uniemożliwia wylanie się towaru w przypadku pęknięcia tygla. Ceramiczna osłona może być wielokrotnego użytku.
dokładniejszy opis budowy tygla: Konstrukcja tygla-kubeczka składa się z dwóch warstw: ceramicznej i grafitowej. Ceramiczna jako warstwa zewnętrzna a grafitowa jako wewnętrzna. Warstwa wewnetrzna jest bardziej wytrzymała termicznie a zewnętrzna mechanicznie oraz służy jako izolacja termiczna. Tygiel grafitowy fabrycznie osadzony jest w ceramicznej osłonie szamotowej, która zmniejsza promieniowanie termiczne w kierunku na zewnątrz od wsadu przez co zabezpiecza komorę pieca. Dodatkową rolą zewnętrznej osłony ceramicznej jest wieksza wytrzymałość mechaniczna w porównaniu do grafitu oraz zabezpieczenie przed wylaniem się towaru w przypadku pęknięcia grfitowego tygla. Osłona ceramiczna zapewnia pewniejszy uchwyt rozgrzanego tygla szczypcami lub innymi narzędziami gdyż jest dużo wytrzymalsza niż grafit. Część grafitowa jest odłaczalna od części ceramicznej i obie części są wielokrotnego użytku. Każdą z nich można w razie uszkodzenia zmienić. Kłopotliwe może być umiejętne rozłączenie tych części tak aby nic nie uszkodzić. Trzeba to robić uważnie i ostrożnie.